Zadzwoń

Kara za brak OC – dowiedz się, jak zmienił się taryfikator od 2020 roku

Wraz z nowym rokiem jak zawsze pojawiają się podwyżki – nie tylko płacy minimalnej, ale i cen. To zjawisko w tym roku nie ominęło także branży ubezpieczeń samochodowych. Dlatego warto dowiedzieć się, jak wzrosną stawki za brak OC oraz ile zapłacisz jeśli zapomnisz wykupić nową polisę przez kilka czy kilkanaście dni.

Jak oblicza się karę za brak OC?

Jak wiemy, wykupienie ubezpieczenia pojazdu, tzw. Odpowiedzialności Cywilnej, jest obowiązkowe i ma na celu ochronę nie osoby, która popełni wykroczenie drogowe, ale tego, kto zostanie poszkodowany. Przez to, że kierowca posiada aktywne OC, druga strona wypadku ma szansę dostać odszkodowanie i pieniądze wymagane przy rehabilitacji czy pokryciu skutków wypadku.

Dlatego ustawodawca określił obowiązek posiadania OC w ustawie i sprawił, że jego brak jest karany. Jednocześnie zapisy w ustawie sprawiają, że kara nie musi być zmieniana osobnym aktem prawnym. Dlaczego? Ustawa mówi o tym, że kara za brak ciągłości w ubezpieczeniu OC jest zależna od wysokości minimalnego wynagrodzenia, co oznacza, że wraz z jego wzrostem, ona również idzie w górę. Taką sytuację obserwujemy między innymi od stycznia 2020 roku.

Które samochody trzeba ubezpieczać?

W prawie uwzględniono obowiązek ubezpieczenia na podstawową kwotę i minimalny pakiet każdego pojazdu. Co ważne, nie musi on poruszać się po drodze czy w ogóle być w stanie to robić. Każdy zarejestrowany samochód musi zostać ubezpieczony, bowiem w przeciwnym razie właścicielowi wskazanemu w urzędzie grozi odpowiedzialność karna.

Taryfikator przewiduje grzywny, których wysokość jest jasno określona i uzależniona od płacy minimalnej, a więc gdy ta będzie w następnych latach rosła, kara za brak OC także się zwiększy. Warto więc wiedzieć, że zarejestrowany, nieoddany do złomowania samochód musi posiadać ubezpieczenie OC, a więc de facto trzeba wciąż na niego łożyć.

Jakie są stawki kar za brak OC?

Dlatego warto zadać sobie pytanie, jak wyglądają stawki kar, które wynikają z przepisów prawa. Przede wszystkim grzywny dzielą się na trzy rodzaje:

  • Kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu do 3 dni;
  • Kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu między 4-14 dniami;
  • Kary za brak ciągłości w ubezpieczeniu powyżej 14 dni.

W zależności od czasu zwłoki, tak wysoka będzie kara.

Dziś ubezpieczenie pojazdu wzrosło i od 1 stycznia 2020 roku wynosi 1040 złotych przy pierwszym wariancie, 2600 złotych przy drugim oraz aż 5200 złotych przy trzeciej opcji. Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku było to odpowiednio: 900, 2250 oraz 4500 złotych kary. Jak pokazują dane statystyczne od 2012 roku, a więc przez ostatnie 8 lat, wysokość kar wzrosła o prawie 75%.

Przygotuj się na nowe

Dzięki temu, że jesteś świadomy, że ubezpieczenie OC jest nie tylko obowiązkowe, ale i wymagania dotyczą jego ciągłości, możesz zwracać szczególną uwagę na kończący się termin obecnego dokumentu, który zawarłeś z daną firmą ubezpieczeniową. Pamiętaj, że zwolniony z opłat będziesz dopiero w momencie sprzedaży auta lub oddania go do stacji demontażu czy skupu starych samochodów. Dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, pozbądź się niepotrzebnego balastu i nie narażaj się na płacenie kar.

Dodaj komentarz

Rate this post