Zadzwoń

Od czego zależy wysokość składki OC?

Posiadanie polisy OC jest obowiązkiem właściciela każdego zarejestrowanego pojazdu. Za jej brak można otrzymać wysoką karę finansową. Ale opłata samej polisy to często również spory wydatek. Sprawdź, od czego zależy wysokość składki OC?

Spis treści:

  • Co wpływa na wysokość ubezpieczenia?
  • Kiedy wzrasta składka OC?
  • Jak obniżyć cenę obowiązkowego ubezpieczenia?

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pojazdu zapewnia odszkodowanie finansowe dla poszkodowanych w ewentualnych wypadkach, których sprawcą byłby właściciel polisy. 

Co wpływa na wysokość ubezpieczenia?

Z OC sprawcy pokrywane są także koszty napraw pojazdów lub nieruchomości, które zostały uszkodzone w wyniku wypadku. Wysokość składki ustalana jest indywidualnie dla każdego pojazdu, z uwzględnieniem przede wszystkim:

– wieku właściciela auta, 

– stażu jego prawa jazdy,

– historii ubezpieczeniowej.  

Kiedy wzrasta składka OC?

Polisa jest ważna przez rok. Po tym czasie można ją kontynuować lub wybrać ofertę innej firmy ubezpieczeniowej. W każdym z tych przypadków składka na OC wzrośnie, jeżeli spowodowaliśmy wypadek. Zwyżka spowodowana jest nie tylko utratą dotychczasowych zniżek. Po drugiej kolizji w ciągu roku większość ubezpieczycieli zwiększy cenę polisy dwukrotnie lub nawet więcej. Wtedy najkorzystniejsze może się okazać oddanie pojazdu do skupu aut.

Jak obniżyć cenę obowiązkowego ubezpieczenia?

W praktyce istnieją tylko dwa sposoby na to, aby płacić mniej za ubezpieczenie. Pierwszy to jazda zgodnie z przepisami, dzięki czemu nie spowodujemy wypadku. Dodatkowo za każdy bezkolizyjny rok zyskamy zniżkę na kontynuację ubezpieczenia, która wynosi zwykle 10%. 

Składka OC będzie niższa także wtedy, gdy pojazd ubezpieczymy do spółki z osobą, która ma już wypracowane składki. W tym celu musi ona być współwłaścicielem naszego pojazdu. 

Rate this post