Zadzwoń

Skup aut – czy to dobry pomysł na biznes?

Współczesny kapitalizm cechuje się nader ofensywą strukturą. Ogromna konkurencja, rozwój technologiczny oraz odgrywający coraz większą rolę marketing – wszystkie te czynniki sprawiają, że funkcjonujemy w bardzo trudnych pod względem ekonomicznym czasach. Oryginalnych pomysłów oczywiście nie brakuje – podobnie jak nieodkrytych branż. Jedną z nich jest motoryzacja, a mówiąc ściślej – skup samochodów. W jaki sposób rozkręcić ten interes i czy można liczyć na duże zyski? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Pozorna prostota i rychłe skutki
Pozornie założenie własnej działalności gospodarczej nigdy nie było tak proste. Możliwości uzyskania dofinansowania dla początkujących przedsiębiorców jest wiele – banki oraz instytucje bankowe zapewniają szybki i łatwy dostęp do dodatkowych środków poprzez procesy kredytowania. W konsekwencji owych mechanizmów może się wydawać, że założenie biznesu skupiającego się wokół skupu aut jest wyjątkowo banalne. Nic bardziej mylnego. Odpowiedź na pytania zawarte we wstępie nie może być jednoznaczna. Na powodzenie biznesu wpływa mnóstwo czynników stricte biznesowych oraz ekonomicznych. Do najważniejszych zaliczamy właściwości rynku lokalnego oraz poziom konkurencji. Tak więc otwarcie skupu samochodów jest prostotą pozorną – weryfikują to rychłe skutki na podstawie których okaże się, czy nasz interes będzie prosperował.
Badania statystyczne i ich znaczenie
Każde nowe otwarcie rozpoczyna się od sondowania możliwości. W przypadku współczesnych przedsiębiorstw chodzi o konkretne liczby oraz badania statystyczne. W przypadku tytułowego rodzaju biznesu statystyki mogą napawać optymizmem. Z raportów wynika, że wciąż coraz chętniej nabywamy auta używane – najczęściej te sprowadzane zza granicy, choć tendencja ta z wolna ulega zmianie. W praktyce oznacza to, że popyt na auta używane zostaje zachowany, a zatem biznes z pewnością jest bezpieczny. Dużym walorem jest także prostota związana z formalnościami. O formalności zapytaliśmy eksperta – Rafała Lampego.
„Z prawnego i formalnego punktu widzenia do prowadzenia skupu aut potrzebne jest wyłącznie zarejestrowanie działalności gospodarczej. Z przyczyn ekonomicznych i strukturalnych najrozsądniej, aby była to jednoosobowa działalność gospodarcza. W przypadku prowadzenia skupu samochodów nie są wymagane żadne licencje i im podobne dodatkowe pozwolenia. Jedyne zezwolenie jakie będzie nam potrzebne, to zezwolenie potwierdzające posiadanie użytkowego placu na którym pojazdy będą składowane. Pozwolenie występuje wówczas tylko wtedy, gdy aut jest więcej niż 10…”
Podsumowanie oraz wnioski
Skup aut to specyficzny obszar działalności w dużej mierze elastyczny od kwestii podatkowych, dlatego warto zadbać o odpowiednią politykę podatkową. Może ona wygenerować ogromne oszczędności. Prowadzenie takiej działalności nie obejdzie się także bez branżowej wiedzy. Jeśli jako inwestorzy nie będziemy w stanie dokonać racjonalnych oględzin i wycenić danego pojazdu, warto zatrudnić specjalistę z odpowiednią wiedzą oraz kompetencjami.

Dodaj komentarz

Rate this post