Zadzwoń

Wojsko rekwiruje prywatne samochody?

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem SUV-a lub terenówki, Twoje szczęście może się wkrótce skończyć. Wojsko informuje właścicieli o konieczności oddania tych pojazdów Terytorialsom. O co w tym wszystkim chodzi?

Z tego wpisu dowiesz się:

  • Czy wojsko może zarekwirować pojazd?
  • Jak wygląda procedura przejęcia auta?
  • Co zrobić, gdy dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania?

Z luksusowego SUV-a moża być naprawdę zadwolonym nawet wtedy, gdy służy on wyłącznie do jazdy po mieście lub autostradzie, a jego dzielność terenowa kończy się na możliwościach pokonania krawężnika. Ale wkrótce Wojsko Polskie może znaleźć dla Twojego auta nowe zastosowania. Sprawdź, kiedy armia zarekwiruje cywilny pojazd?

Czy wojsko może zarekwirować pojazd?

O tym, że wojsko może zarekwirować pojazd, świadczą zapisy ustawy z 1960 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej w myśl, których na przedsiębiorców, osoby fizyczne i instytucje może zostać nałożony obowiązek świadczeń rzeczowych. Natomiast rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z 2004 r. określa, że armia może przejąć m.in pojazdy cywilne ze szczególnym uwzględnieniem samochodów terenowych i użytkowych. 

Co ciekawe, wojsko może zarekwirować Twój pojazd także w czasie pokoju w trzech przypadkach:

  • trzy razy w roku na 48 w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej Sił Zbrojnych,
  • jeden raz w roku na 7 dni w związku z ćwiczeniami wojskowymi lub ćwiczeniami w jednostkach przewidzianych do mobilizacji,
  • bez ograniczeń czasowych w stanach wyższej konieczności np. klęski żywiołowe.

Jak wygląda procedura przejęcia auta?

O potrzebie zarekwirowania pojazdu wojsko informuje jego właściciela za pomocą pisemnego zawiadomienia. Właśnie takie pisma otrzymali już posiadacze samochodów terenowych i SUV-ów, którzy mieszkają przy wschodniej granicy Polski. 

Wojskowe Komendy Uzupełnień wskazują w tych dokumentach, że rzeczone samochody mają zostać przekazane do użytku jednostkom Wojsk Obrony Terytorialnej w przypadku ogłoszenia mobilizacji lub rozpoczęcia wojny. Oczywiście za każdą dobę użytkowania zarekwirowanego samochodu wojsko musi wypłacić właścicielowi odszkodowanie, a pojazd oddać w stanie nienaruszonym lub wypłacić rekompensatę za zniszczenia. 

Co zrobić, gdy dostałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania?

Nikt nie ma złudzeń, że zawiadomienia o wszczęciu postępowań w sprawie zarekwirowania pojazdów przesyłane są z powodu sytuacji na granicy z Białorusią. W praktyce jednak działania te służą do aktualizacji informacji w bazach Komend Uzupełnień Wojskowych. Adresaci zawiadomień wybierani są wyłącznie na podstawie danych z dowodów rejestracyjnych pojazdów. 

Dlatego, jeżeli dostałeś takie zawiadomienie i dotyczy ono pojazdu, który de facto do jazdy w terenie zupełnie się nie nadaje, poinformuj o tym fakcie Wojskową Komendę Uzupełnień. Na napisanie odpowiedzi masz 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. To ważne, bo po upływie tego terminu wyjaśnienia nie są przyjmowane. 

A co trzeba odpisać na zawiadomienie? Wykaż, że Twój samochód ze względu na swoją konstrukcję (np. niskie zawieszenie) i/lub fabryczne wyposażenie (np. opony do jazdy po asfalcie) nie może być użytkowany w terenie. Po wysłaniu pisma pozostaje tylko mieć nadzieję, że Wojskowa Komenda Uzupełnień mimo wszystko nie zechce przetestować dzielności terenowej Twojego pojazdu. 

Rate this post