Zadzwoń

Wybieramy nowy samochód – co nam daje hybryda?

Coraz częstsze głosy w motoryzacji zaczynają dotyczyć korzyści wypływających
z posiadania samochodu z napędem hybrydowym. Niezwykła popularność aut tego rodzaju jest możliwa do zaobserwowania od kilku lat. Rosnący popyt na takie samochody stawia pytanie czym tak naprawdę wyróżnia się napęd hybrydowy i czy dla kupującego auto jest on opcją godną do rozważenia?
Czym jest hybryda?
W powszechnej opinii terminowi hybryda przyporządkowuje się samochody
o mieszanym napędzie – spalinowym i elektrycznym. Choć w rzeczywistości to właśnie te auta cieszą się największą popularnością, to wcale nie są one jedynymi hybrydami na świecie. Tak naprawdę samochód hybrydowy to pojazd mający co najmniej dwa źródła napędu. Przy czym muszą być to źródła niezależne od siebie. Dziś właściwie poza próbami wodorowymi nie istnieją inne rodzaje samochodów hybrydowych. Ich początki, oparte na działaniu silnika spalinowego i elektrycznego, są datowane na rok 1900, kiedy to Ferdynand Porsche na Wystawie Światowej w Paryżu zaprezentował pierwszy samochód z napędem hybrydowym. Wyprodukowano jedynie 300 takich aut i pomysł przepadł. I to aż do 1997 roku kiedy za sprawę wzięli się Japończycy. Od tej pory obserwujemy stały wzrost zainteresowania tego typu pojazdami. Według szacunków Toyoty do 2020 roku firma zamierza sprzedać 15 milionów hybryd.
Realna alternatywa czy przejściowa moda?
Zatem co powinien zrobić świeżo upieczony posiadacz prawa jazdy szukający pierwszego samochodu? Kupić hybrydę, chciałoby się powiedzieć, i choć ich cena znacząco zmalała, to wciąż jest to auto raczej z wyższej półki cenowej. Warto jednak zadać sobie pytanie czy warto kupić samochód z takim napędem. Nie jest to bynajmniej przejściowa moda. Historia, wyniki sprzedaży jak i szacunki pokazują, że motoryzacja coraz częściej będzie sięgała po alternatywne źródła energii, aby napędzać coraz to lepsze samochody. W tym aspekcie hybryda wydaje się być swoistym kompromisem. Dlaczego? Otóż działa ona trochę jak stare samochody, klasyczne „benzyniaki”, ale z drugiej strony wykorzystuje tę nową technologię, której przybywa na motoryzacyjnym rynku. Efekt?
Jakie korzyści płyną z posiadania auta hybrydowego?
Samochód hybrydowy w swoim zamyśle ma być zdecydowanie bardziej oszczędny oraz przyjazny środowisku. Dla kupującego nowy samochód dwie informacje są niezwykle ważne. Jaki typ hybrydy wybrać oraz ile można na tym zaoszczędzić. Samochody z napędem hybrydowym, pod względem stopnia hybrydyzacji, dzielą się na auta z pełnym napędem lub
z napędem częściowym. Pełny napęd pozwala na dowolne przestawianie źródła napędu. Pozwala to na wykorzystanie silnika elektrycznego np. w korkach. Dzięki temu auto nie traci benzyny i jest w stanie dłużej jeździć na jednym tankowaniu, a to przekłada się na finanse. Łatwość przełączania trybów jest tu zdecydowanie zaletą. Z drugiej strony są, coraz rzadsze, auta z napędem częściowym, które nie mogą wykorzystywać silnika elektrycznego samodzielnie. Są też przez to mniej ekonomiczne. Samochody hybrydowe wykorzystują siłę tworzącą się podczas hamowania do ładowania silnika elektrycznego. Jest to więc rozwiązanie niezwykle korzystne dla każdego kierowcy. Oszczędność jest jednak dość trudna do oszacowania, choć nie jest ona tak duża jak w przypadku aut z samodzielnym napędem elektrycznym. Z drugiej jednak strony samochody hybrydowe mają zdecydowanie większy zasięg, a kierowca nie ryzykuje tak bardzo decydując się jechać nimi w trasę.
Wybór nowego samochodu jest bardzo ważnym krokiem na naszej życiowej drodze. Wybierając auta hybrydowe musimy wyłożyć nieco więcej pieniędzy, w zamian za to mamy pojazd zdecydowanie bardziej oszczędny. Samochód hybrydowy nie jest etapem przejściowym, a alternatywą dla „elektryków” i „benzyniaków”. Łącząc w sobie pozytywne elementy jednego i drugiego napędu staje się z roku na rok coraz bardziej popularny. Jest więc doskonałym wyborem dla wszystkich, którzy szukają samochodów niezawodnych
i oszczędnych.

Dodaj komentarz

Rate this post