Zadzwoń

Czemu warto kupić elektryka?

Pisaliśmy ostatnio wiele o wadach i bolączkach aut na prąd. Dlatego dziś, dla równowagi napiszemy o zaletach tych konstrukcji oraz odpowiemy na pytanie, kto będzie miał największą frajdę z jazdy autem elektrycznym i dlaczego? 

W tym artykule:

  • Zalety aut elektrycznych
  • Zakup używanego samochód elektrycznego
  • Kto będzie zadowolony z elektryka?

Jeżeli niezmiennie trwasz w postanowieniu, że swój stary samochód chcesz oddać do skupu aut, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: zakup elektryka ma sens. Co więcej, w pewnych okolicznościach opłaca się też kupić używane auto na prąd. Dowiedz się więcej na ten temat. 

Zalety aut elektrycznych

Zostawmy na chwilę kwestie ograniczonego zasięgu oraz eksploatacji elektryków zimą, po to żeby się skupić na zaletach tych konstrukcji. Bo to nieprawda, że żadnych plusów auta na prąd nie posiadają. Do najważniejszych zalet aut elektrycznych należą:

  • autentycznie niskie koszty jazdy (elektryk pokona 100 km za 5 zł, co przy dzisiejszych cenach paliw je wynikiem więcej niż świetnym),
  • brak konieczności regularnych wymian olejów i rozrządu, a to generuje niemałe wcale koszty w klasycznych napędach,
  • bezawaryjność – w serwisach aut na prąd najczęściej naprawia się tylko hamulce, ponieważ kierowca używa ich najrzadziej. Samochód hamuje bowiem silnikami elektrycznymi, więc tarcze po prostu rdzewieją, 
  • przywileje dla właścicieli elektryków, np. możliwość jazdy buspasem, darmowe parkowanie w centrach miast itp. 

Zakup używanego samochód elektrycznego

Pora także rozwiać mit fatalnego w skutkach zakupu używanego auta elektrycznego. To nieprawda, że po kilku latach akumulatory zawsze nadają się tylko do wymiany. Owszem, ich koszt często przewyższa wartość pojazdu, ale z drugiej strony bez większych problemów wytrzymują przebiegi rzędu 250 – 300 tys. km. Warto jednak sprawdź stan baterii przed zakupem używanego auta na prąd.

Poza tym kupno elektryka ma tym większy sens, im młodszy jest to egzemplarz. Rynek powoli zapełnia się pojazdami dwu- lub trzyletnimi. Ich ceny oczywiście przewyższają koszty zakupu pojazdów z napędemi tradycyjnymi, no ale póki co elektromobilność będzie najwidoczniej droższa na każdym etapie użytkowania. Niemniej jednak zakup używanego auta elektrycznego dla niektórych osób okaże się strzałem w 10. 

Kto będzie zadowolony z elektryka?

Kiedy najbardziej opłaca się kupić elektryka? W jaki sposób najlepiej użytkować samochody z napędem na prąd? Okazuje się, że najwięcej frajdy z jazdy samochodem elektrycznym będą mieli mieszkańcy miast. Przy dziennych przebiegach rzędu kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu kilometrów ograniczony do np. 300 km zasięg elektryka nie stanowi praktycznie żadnego ograniczenia. 

Garażowany elektryk bez większych problemów poradzi sobie także zimą w mieście. Na dodatek w miejskiej infrastrukturze coraz częściej pojawiają się stacje ładowania aut elektrycznych, a niektóre z nich są nawet darmowe (np. w budynku firmy dla pracowników). Można zatem z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że elektryki w mieście to naprawdę wygodne i oszczędne rozwiązanie. 


Rate this post