Elektromobilność staje się faktem. Ale bardzo powoli, ponieważ na razie nie każdego stać na elektryka czy hybrydę. A nawet Ci, którzy mogą sobie na nie pozwolić, zastanawiają się czy opłaca się kupić elektryczne auto? Liczymy i odpowiadamy w tym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie są ceny elektrycznych samochodów?
- Ile kosztuje utrzymanie auta na prąd?
- Czy warto inwestować w elektromobilność?
Elektryczne pojazdy w powszechnym użyciu to wciąż pieśń przyszłości. Ograniczeniem jest nawet sama technologia, chociaż od powstania pierwszego auta na prąd w 1882 roku rozwinęła się ona imponująco. Nadal jednak zakup elektrowozu to spory wydatek, a jego utrzymanie wbrew powszechnym opiniom wcale nie jest tanie. Dowiedz się więcej na ten temat.
Jakie są ceny elektrycznych samochodów?
Auta w pełni elektryczne i hybrydy są zdecydowanie droższe od odpowiedników z silnikami spalinowymi oraz od zbliżonych modeli w swoim segmencie. Ceny elektrowozów podnosi przede wszystkim wciąż jeszcze droga technologia produkcji wydajnych akumulatorów. O ile w hybrydach zawsze może je doładować tradycyjny silnik, o tyle “pełne elektryki” mają zasięg ograniczony właśnie pojemnością ogniw.
W praktyce eksperci obliczyli, że obecnie auto elektryczne jest droższe od modelu tradycyjnego średnio o więcej niż 44%, co w przeliczeniu cen nowych pojazdów z euro na złotówki, daje różnicę ponad 66 tys pln. Tyle zatem kosztuje bycie eko i trendy już na samym początku przygody z elektromobilnością. A jakie są koszty utrzymania auta na prąd?
Ile kosztuje utrzymanie auta na prąd?
Entuzjaści i sprzedawcy elektrowozów z dumą podkreślają fakt, że konstrukcja ich pojazdów jest zdecydowanie mniej skomplikowana, niż tradycyjnych aut. Dlatego mniej podzespołów może się zepsuć lub zużyć. W ten sposób oszczędzasz np. na wymianie oleju czy rozrządu. Ale w użytkowaniu każdego pojazdu największe są przecież koszty codziennej eksploatacji.
Ceny paliw na stacjach szybują w górę po covidowej zapaści i w najbliższych miesiącach ten trend raczej się nie odwróci. Tymczasem podwyżki cen prądu są znacznie rzadsze, więc może faktycznie taniej auto ładować niż tankować? Można to zrobić na dwa sposoby:
- w komercyjnych stacjach ładowania DC (koszt naładowania do pełna akumulatorów 50 kWh w najszybszej wersji to ok. 113 zł, co przy uśrednionym zużyciu 15 kWh na 100km oznacza, że pokonanie 100 km elektrykiem kosztuje prawie 34 zł).
- ładowanie w domu wychodzi nawet o połowę taniej, ale zdecydowanie dłużej: z gniazdka 230V ładowanie akumulatorów o pojemności 50 kWh potrwa aż 30 godzin. Można kupić Wallboxa, ale to dodatkowy wydatek.
Czy warto inwestować w elektromobilność?
Nie trudno zatem zauważyć, że z przyczyn finansowych zakup auta na prąd zupełnie się nie opłaca. Oczywiście należy też zwrócić uwagę na trudne do wycenienia korzyści związane ze zmniejszeniem emisji spalin (chociaż prąd w Polsce wciąż mamy głównie ze spalania węgla).
Na pocieszenie dodamy, że wspomniani już eksperci szacują, iż już za 20 lat samochodów elektrycznych będzie więcej, niż spalinowych. Oznacza to, że albo technologia stanieje, albo będziemy więcej zarabiać. Ale jeśli już dziś Ty kupiłeś sobie elektrowóz, to zadzwoń do nas, bo zajmujemy się skupem aut za gotówkę.