Zadzwoń

Elektrowozy na autostradzie: na ile starczy energii?

Możliwości samochodów elektrycznych cały czas ewoluują, jednak wciąż największą bolączką konstruktorów i klientów pozostaje zasięg elektrowozów. O ile w cyklu miejskim można doładować baterię, o tyle na drodze szybkiego ruchu bez postoju to niemożliwe. Dlatego sprawdź, ile przejadą rekordowe elektryki po autostradzie.

Spis treści:

  • Co wpływa na zasięg elektrycznego samochodu?
  • Elektryczny rekordziści przebiegów autostradowych
  • Jazda po mieście i po autostradzie – zadziwiająca różnica

Na większości europejskich autostrad można rozpędzać się do 130 km/h. Auto z napędem spalinowym spali przy takiej prędkości więcej paliwa, niż przy 90 km/h, ale może też “pożreć” mniej, niż w mieście. A jak to jest z elektrowozami?

Co wpływa na zasięg elektrycznego samochodu?

Na zasięg elektrycznego samochodu wpływa przede wszystkim pojemność akumulatora. Ważna jest także:

– masa pojazdu, 

– prędkość, 

– jednostajność ruchu (brak częstego hamowania i przyspieszania),

– korzystanie z pokładowego wyposażenia (klimatyzacja, radio),

– temperatura zewnętrzna. 

Elektryczny rekordziści przebiegów autostradowych

Podczas jazdy na autostradzie z prędkością 130 km/h rekordzistą okazał się Mercedes EQS 450+. Z akumulatorem o pojemności 107,8 kWh przy umiarkowanej temperaturze zewnętrznej 15℃ pokonał aż 482 km. 

To naprawdę imponujący wynik, ponieważ ostatnia w zestawieniu Mazda MX-30 przejechała na autostradzie tylko 140 km. Winę za to ponosi przede wszystkim mała pojemność akumulatorów (35,5 kWh) oraz niska temperatura zewnętrzna podczas testów (6℃).   

Jazda po mieście i po autostradzie – zadziwiająca różnica

Zupełnie inne wyniki osiągnęłyby te auta podczas jazdy po mieście. A to dlatego, że część energii, wytwarzanej podczas każdego hamowania samochodu elektrycznego, jest wykorzystywana do ładowania akumulatorów. Dlatego zasięgi miejskie elektrowozów często są większe, niż to wynika z pojemności ich baterii. Warto to wiedzieć, zanim kupisz nowego elektryka, a swoje stare auto oddasz do naszego skupu aut.

 

Rate this post