Zadzwoń

Kondycja rynku wtórnego aut osobowych w Polsce

Według badań Instytutu Millward Brown z 2016 najważniejszym czynnikiem determinującym wybór auta przez Polaków jest jego cena. Od tego czasu ta tendencja utrzymuje się lub wręcz zyskuje na sile. Wybieramy samochody, na które nas stać. Często rezygnujemy w takiej sytuacji z wyższego rocznika, a innym razem staramy się odrzucić bogatsze wyposażenie na rzecz większego bezpieczeństwa. Jednak cena stale przewija się w wyborze i poszukiwaniach tego najwygodniejszego i najlepiej do nas pasującego auta. Jest niezwykle istotna.

Nadal stawiamy na auta sprowadzane?

Od lat na drogach naszego kraju pojawiały się auta ściągane zza granicy. Były to samochody często powypadkowe, ale również złapane po okazjonalnych cenach. W ten sposób Polacy mogli pozwolić sobie na znacznie większy luksus i bogatsze modele, a przy tym obniżali cenę, jaką byli zmuszeni przy tym zapłacić. Dzisiaj wydaje się, że to czasy, które minęły. Jednak to nieprawda. Nadal zależy nam na cenie i zależy nam na jakości. Jednak staramy się wyszukiwać modele, które nie są efektem ciężkiej pracy mechaników. Chcemy aut bezpiecznych i pewnych, a to wymusza na nas głębsze plądrowanie rynków wtórnych, niż dotychczas.

Czego szukamy najczęściej? Na pewno wszelkich aut, które święcą tryumfy w testach niezawodności:

– Opel

– Hyundai

– Volskwagen

– Honda

Czasami kierujemy się opiniami specjalistycznych gazet i dziennikarzy, którzy na bieżąco kontrolują wyniki testów i zmiany na rynku. Innym razem opieramy się na opiniach swoich lub swoich znajomych. Efekt? Trafiamy różnie. Większość tych informacji jest nieścisła, a końcowe opinie zupełnie w niczym nieprzydatne. Tak naprawdę trudno jest znaleźć auto, co od którego możemy być w pełni pewni. Awaria może pojawić się znienacka i nawet wtedy, gdy samochód traktowany był z należytą dbałością o naprawy i konserwację. I także, gdy od lat nic w nim poważniejszego się nie stało. Pewne rzeczy się psują. Ot cała tajemnica.

Auto sprowadzone, ale nie klepane

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze auta powinien być faktyczny stan mechaniczny. Kwestia rdzy i korozji, a także wszelkie źródła potencjalnych problemów powinny być nam doskonale znane już przed zakupem. Musimy wiedzieć, co może stać się przyczyną problematycznych awarii i na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę. Dzięki temu zabezpieczymy się przed najmniej oczekiwanymi usterkami. Wiele z nich może przecież zagrozić naszemu bezpieczeństwu.

W takim razie, jak możemy przewidzieć, który z oglądanych samochodów może być potencjalnie niebezpieczny? Na pewno musimy dokładnie przyjrzeć się jego stanowi. Alarmujące muszą być wszelkie ślady rdzy i korozji blachy. Także badanie miernikiem grubości lakieru może odpowiedzieć nam na wiele niezadanych dotąd pytań. Zwróćmy uwagę na wszelkie luzy, cieknący olej, nieprzyjemne hałasy, a nawet zużycie wnętrza. Cokolwiek może opowiedzieć nam prawdziwą historię auta. Historię stłuczek, prawdziwej ilości przejechanych kilometrów i wypadków. Dorzućmy do tego fachowy przegląd i doświadczone oko mechanika, a zredukujemy ilość aut do wygodnego minimum. Minimum, z którego znacznie łatwiej wybierzemy odpowiedni model.

Dodaj komentarz

Rate this post