Rzetelne oględziny samochodu – krok po kroku

Osoby prowadzące skup samochodów doskonale zdają sobie sprawę z faktu, jak ważną rolę odgrywają oględziny. Wiedzą o tym osoby prywatne, które choć raz miały okazję dokonać zakupu auta używanego. W dzisiejszym artykule opiszemy proces prowadzenia rzetelnych oględzin krok po kroku. Dzięki zachowaniu naszych rad kupno auta nie będzie przysłowiową transakcją z kotem w worku. Zapraszamy do lektury!
Krok 1 – Kreacja aktorska
Od momentu pierwszego ujrzenia potencjalnego nabytku warto trzymać emocje na wodzy. Nie możemy dać po sobie poznać, że samochód nam się podoba. To woda na negocjacyjny młyn sprzedawcy, który bazując na naszych emocjach znajduje się w korzystniejszym położeniu negocjacyjnym. Aktorskie umiejętności z pewnością się przydadzą.
Krok 2 – Zacznijmy od lakieru
Zacieki, łuszczenie, zadrapania… Tego typu obserwacje w stanie oceny lakieru mogą nam posłużyć do zbicia ceny sprzedającego. W celu weryfikacji warto użyć specjalnego miernika, który przyczyni się do oceny stanu wypadkowości pojazdu. Rzetelne oględziny należy zatem rozpocząć właśnie od stanu lakieru.
Krok 3 – Spasowanie elementów nadwozia
Szpary technologiczne występujące z obu stron karoserii powinny być dobrze spasowane. Różnice w nich występujące świadczą o kolizyjnej przeszłości samochodu. Poszczególne elementy nadwozia można szybko i skutecznie wymienić, jednak tego rodzaju ingerencja zewnętrzna z pewności nie przysłuży się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.
Krok 4 – Kwestie szklane i detaliczne
Kolejnym etapem jest ocena stanu szyb. Jeśli są one z innego rocznika, niż ten zapisany w dowodzie rejestracyjnym możemy mieć pewność, że auto było wypadkowe. Niestety nie istnieje standardowa forma zapisu. Najczęściej jest to mała cyfra na dole – np.6 świadcząca o tym, że pojazd jest z roku 2006.
Krok 5 – Zajrzyj do serca
Silnik – serce pojazdu. Wie o tym każdy przedstawiciel firmy odznaczającej się nazwą – skup aut. Oględziny silnika należy zacząć od analizy potencjalnych wycieków. Następnie warto sprawdzić poziom płynu chłodniczego, zbiornika wyrównawczego i pokrewnych. Zaobserwowanie białej mazi może świadczyć o wyroku w postaci uszkodzonej uszczelki pod głowicą.
Krok 6 – Wrażenia akustyczne
Kolejny krok to uruchomienie silnika i wsłuchanie się w jego tembr. Metaliczne dzwonienie, bądź rodzaj grzechotania z pewnością nie świadczy o doskonałej pracy silnika. Ten powinien pracować równo i na tym samym poziomie głośności.
Krok 7 – Opony i układ hamulcowy
Stan opon – zwłaszcza bieżników może nam powiedzieć wiele o tym w jaki sposób auto było użytkowane. Podobnie rzecz się ma z układem hamulcowym. Nowy komplet tanich opon może świadczyć o trudnościach ze sprzedażą pojazdu – stare opony z kolei pochodzące z różnych źródeł mogą być przejściowe – założone wyłącznie w ramach transakcji.
Krok 8 – Ocena wnętrza pojazdu
Na tym etapie możemy przejść do wnętrza auta, aby ocenić kokpit oraz podzespoły elektryczne. Ważnym elementem jest także weryfikacja powłok materiałowych. Nie jest to oczywiście aspekt kluczowy, ale wiele mówi o dotychczasowej metodzie użytkowania pojazdu.
Krok 9 –Kwestie formalne
W kwestiach formalnych kluczowe aspekty to weryfikacja numeru VIN, książki serwisowej, potencjalnej karty pojazdu oraz danych zawartych w dowodzie rejestracyjnym. W momencie realizacji transakcji warto zweryfikować także zawartość umowy sprzedażowej.
Krok 10 – Szczęśliwe zakończenie?
Na koniec rada – jeśli nie jesteśmy w stanie sami zweryfikować stanu pojazdu, a rzetelne oględziny są dla nas czymś zupełnie nowym, warto poprosić o pomoc doświadczonego fachowca. Pozwoli to uniknąć potencjalnych późniejszych kłopotów, których w przypadku aut używanych nie brakuje.