Można powiedzieć, że samochody elektryczne to w ostatnim czasie temat, który coraz bardziej elektryzuje i polaryzuje społeczeństwo. Rośnie tak samo liczba tego typu samochodów, jak również sceptyków. Jak wiadomo, jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek, która niemalże jest tożsama z samochodami elektrycznymi, jest Tesla. Marka weszła w bardzo prężny sposób weszła na rynek samochodów elektrycznych. Wiele osób zdecydowało się właśnie na zakup takiego auta, za czym przemawiały aspekty ekologiczne. Dodatkowo nowoczesna technologia, także w sferze wyposażenia auta, która przekłada się na bezpieczną, komfortową jazdę.
Z czasem również inni, najbardziej rozpoznawalni producenci aut zaczęli interesować się elektrycznym napędem samochodu osobowego. Jaki jest tego efekt?
Samochody hybrydowe a elektryczne – różnica
Sporo się mówi w ostatnim czasie na tematy związane z ekologią, czy emisją gazów cieplarnianych. Oczywiście, w dużej mierze dotyczy to przede wszystkim sektora motoryzacyjnego. Dla wielu koncernów oznacza to zwrócenie uwagi na poziom emisji gazów, które powstają w efekcie spalania paliwa. Z jednej strony producenci decydują się na zmniejszenie mocy silnika. Z drugiej wykorzystują technologię, która pozwala na tym mocniejsze zredukowanie poziomu spalin.
Samochody hybrydowe
Dlatego, już jakiś czas temu, na rynku motoryzacyjnym powstały pojazdy hybrydowe. Oznacza to, że tego typu auta posiadają zarówno silnik spalinowy jak również jeden lub kilka silników elektrycznych. Najczęściej napęd elektryczny zasila jednostkę napędową do określonej prędkości po przekroczeniu której silnik przechodzi w tryb spalania paliwa i dzięki temu czerpie siłę mechaniczną.
To rozwiązanie jest popularne przede wszystkim wśród osób, które najwięcej czasu poświęcają na jazdę po mieście, gdzie ruch często odbywa się w niewielkiej prędkości i jest duża ilość postojów przez światła lub korki. To pozwala zredukować ilość spalin w trakcie jazdy po mieście. co pozwala także na zmniejszenie zjawiska takiego, jak smog, które jest coraz bardziej w miastach popularne.
Samochody elektryczne a bezpieczeństwo
W kwestii bezpieczeństwa porusza się kwestie nie tylko związane z samym zdarzeniem drogowym. Szeroko omawia się kwestię baterii, która występuje w samochodach elektrycznych. Bateria to nic innego jak akumulator, czyli magazyn energii elektrycznej, z której pojazd pobiera energię w trakcie jazdy. W przypadku hybryd nie ma potrzeby, aby samochód ładować. Baterie ładują się w trakcie jazdy, jak ma to miejsce w przypadku standardowego akumulatora w samochodach osobowych.
Typowe samochody elektryczne wymagają jednak dostępu do zewnętrznego źródła energii, które pozwala na jej uzupełnienie. Tym samym wyposażone są w baterie litowo-jonowe, które są obecnie popularne także w innego rodzaju urządzeniach elektrycznych, jak rowery elektryczne, czy hulajnogi.
I to właśnie wokół samej baterii oraz możliwości jej zapłonu powstaje najwięcej mitów i sprzecznych opinii. Faktem jest jednak, iż przy obecnym poziomie i zaawansowanej technologii, podejmuje się wszelkie środki bezpieczeństwa. Zapewniają one kierowcom i pasażerom bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Nowoczesna technologia redukuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek usterek, co przekłada się na wysoki poziom bezpieczeństwa.