Wybierając ubezpieczenie OC dla samochodu najczęściej kierujemy się wysokością składek, ponieważ zakres tego ubezpieczenia jest ściśle określony przez przepisy i każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje to samo. Należy jednak pamiętać, że w razie wypadku nawet najniższa składka może wzrosnąć. Podobnie jest w przypadku nawet najmniejszej stłuczki.
Co ma wpływ na cenę OC?
Mimo iż większość aspektów ubezpieczenia OC jest uregulowane w przepisach (zakres ubezpieczenia, wyłączenia odpowiedzialności, suma gwarancyjna), należy mieć na uwadze fakt, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają swobodę w wycenianiu polisy. Ceny ubezpieczenia różnią się w zależności od tego, jaki pojazd ma być objęty ochroną oraz jacy kierowcy będą z niego korzystali.
Istotny wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma również miejsce zamieszkania, wiek oraz stan cywilny, ale także parametry samochodu takie jak pojemność silnika, marka czy wiek samochodu, stan licznika oraz styl jazdy i doświadczenie kierowcy na drodze. Zdecydowanie największy wpływ mają lata doświadczenia i ewentualne spowodowane w tym czasie szkody.
Co się dzieje ze składką po wypadku?
Bez różnicy na wielkość wypracowanych zniżek na zakup ubezpieczenia OC, wystarczy chwila nieuwagi, aby spowodować wypadek lub kolizję i utracić wszystkie zniżki. Stracimy je nawet wtedy, kiedy to nie my spowodowaliśmy wypadek tylko współwłaściciel samochodu. Warto więc dobrze zastanowić się, czy na pewno dobrą decyzją będzie dopisanie współwłaściciela.
To o ile dokładnie wzroście składka ubezpieczenia OC po szkodzie, uzależnione jest głównie od ubezpieczyciela i panujących zasad w danym towarzystwie. Jedne firmy uzależniają wysokość zwyżki od ilości oraz skali dotychczasowych szkód, inne natomiast od zmieniających się taryfy.
Czy można się ustrzec przed wzrostem składek po wypadku?
Wbrew pozorom, kolizja nie zawsze musi powodować wzrost składek na ubezpieczenie OC. Można zabezpieczyć się przed wzrostem składek. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują dodatkową ochronę, która obejmuje właśnie ochronę zniżek. Za dodatkową opłatę można dobrać taką opcję do swojego ubezpieczenia OC. Jest to szczególnie atrakcyjne rozwiązanie dla kierowców, którzy wypracowali maksymalne zniżki i nie chcieliby ich stracić.
Należy jednak pamiętać również o tym, że jeśli posiadasz ochronę zniżek i spowodujesz wypadek, wcale nie musisz zapłacić takiej samej kwoty za ubezpieczenie OC. Dzieje się tak, ponieważ zadaniem ochrony zniżek jest utrzymanie ich na takim samym poziomie, jednak są one naliczane od taryfy obowiązującej w momencie zakupu. Bezszkodowa jazda nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na cenę ubezpieczenia OC, dlatego jeśli wzroście taryfa to przy takich samych zniżkach i tak zapłacimy trochę więcej.
Zanim wykupimy ubezpieczenie OC dla swojego samochodu, kierując się jedynie ceną składki, warto jest sprawdzić czy dane towarzystwo oferuje ochronę zniżek. Czasami lepszą decyzją okazać się może płacenie niewiele większej składki, ale możemy wtedy mieć pewność, że nie stracimy wszystkich wypracowanych przez nas zniżek.