Zadzwoń

Zakup używanego samochodu a ubezpieczenie

Decydując się na zakup samochodu używanego musimy pamiętać o ubezpieczeniu OC. Nabywca może zostać pociągnięty do odpowiedzialność finansowej, jeśli pojazd nie będzie go posiadać. Jeśli auto zmienia właściciela, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo do rekalkulacji polisy OC, natomiast nabywca może zmienić firmę ubezpieczeniową.

Pamiętaj, aby sprawdzić przed zakupem, czy pojazd ma ważne OC

Jedną z rzeczy, którą należy sprawdzić jeszcze przed zakupem samochodu używanego jest ważność polisy OC. Należy zdawać sobie sprawę, że jeśli kupimy pojazd z nieopłaconym ubezpieczeniem OC, będziemy musieli za opłacenie zaległej składki solidarnie ze sprzedającym. W tym przypadku sprzedający odpowiada za składkę do dnia poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu samochodu, natomiast nabywca odpowiada za składkę od tej daty.

Jeśli sprzedawca okaże się nieuczciwy i zatai przed nami fakt, iż pojazd nie ma wykupionego ubezpieczenia OC musimy sami uporać się z tym problemem. W takim przypadku musimy sami udać się do firmy ubezpieczeniowej i wykupić polisę OC, zanim jeszcze wprowadzimy pojazd do ruchu. Wszystko jest związane z tym, że za brak obowiązkowego ubezpieczenia samochodu przewidziana jest kara pieniężna.

Uważaj na rekalkulacje wysokości składki

Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji wysokości składki ubezpieczenia OC na skutek zmiany właściciela pojazdu. Proces ten polega na ponownym przeliczeniu składki przy uwzględnieniu danych nowego właściciela samochodu. Ubezpieczyciel pod uwagę bierze takie parametry jak:

  • doświadczenie kierowcy,
  • historia szkodowa,
  • inne dane zawarte we wniosku o ubezpieczenie, które można porównać z informacjami w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Należy mieć świadomość, że w wyniku rekalkulacji wysokość składki na polisę OC może zarówno zmaleć, jak i się zwiększyć. Jeśli przysługują nam większe zniżki niż osobie, która sprzedała pojazd, z pewnością możemy liczyć na niższą składkę. Jeśli jednak w przeszłości np. spowodowaliśmy stłuczki czy wypadki, to nasza składka będzie raczej wyższa niż zbywcy pojazdu.

Nie zapominaj o ubezpieczeniu OC

Jeśli pasują nam warunki dotychczasowego ubezpieczyciela zakupionego przez nas samochodu używanego możemy przy nich pozostać. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC nie jest przedłużane automatycznie, musimy sami podpisać nową umowę po wygaśnięciu poprzedniej. Możemy wybrać to samo towarzystwo ubezpieczeniowe, można je również z powodzeniem zmienić.

Polskie prawo nakazuje, aby samochód był ubezpieczony przez cały czas, dlatego warto dopilnować, aby nie było nawet jednego dnia przerwy między kolejnymi okresami ubezpieczeniowymi. Jeśli chcemy skorzystać z usług innej firmy ubezpieczeniowe, ponieważ oferuje ona korzystniejsze warunki, musimy wybrać ofertę zanim jeszcze skończy się nam poprzednie ubezpieczenie. Umowę z nowym ubezpieczycielem warto jest natomiast podpisać jeszcze w tym samym dniu, kiedy skończy nam się umowa z poprzednim towarzystwem.

Dodaj komentarz

Rate this post