Dynamiczny rozwój miast i ich ekspansja terytorialna sprawiły, że auto coraz częściej jest niezbędne do sprawnego przemieszczania się po dużych aglomeracjach. Normalna eksploatacja wpływa jednak na zużycie podzespołów i w końcu przychodzi moment, gdy mamy do wyboru naprawę lub zbycie maszyny. Popularnym rozwiązaniem jest sprzedaż pojazdu do skupu. Łatwa procedura sprawia, że usługa stanowi dobrą alternatywę dla klasycznego modelu, w którym musimy samodzielnie umieścić ogłoszenia w portalach i kontaktować się z potencjalnymi nabywcami.
Co powinna zawierać legalna umowa sprzedaży sprawnego samochodu?
Prawidłowo sporządzona, legalna umowa kupna-sprzedaży samochodu powinna zawierać wszelkie niezbędne informacje na temat stron oraz ustalenia. Wśród nich warto wymienić:
- miejscowość oraz datę podpisania dokumentu,
- adres, numer telefonu, PESEL, NIP komisanta i komitenta,
- dokładne dane na temat auta, tj. markę, VIN, rok produkcji, numery rejestracyjne, silnika, przebieg i kolor,
- podpisy, kwotę umowną oraz dodatkowe komentarze.
Warto dodać, że do umowy powinna być załączona wszelka dokumentacja wraz z książką serwisową. Skup samochodów sprawnych zazwyczaj przejmuje na siebie czynności naprawcze, które mają doprowadzić auto do jak najlepszego stanu technicznego oraz wizualnego. Firmy te często współpracują z zewnętrznymi warsztatami mechanicznymi i blacharskimi w tym zakresie.
Jak wygląda procedura sprzedaży pojazdu do skupu aut pełnowartościowych?
Często spotykamy się z pytaniem, jak wygląda procedura sprzedaży pojazdu do skupu autpełnowartościowych. W dużej mierze oparta jest o sporządzenie opisywanej w poprzednim akapicie umowy kupna-sprzedaży. Na jej podstawie komis może nam wypłacić określoną kwotę na wyznaczone konto bankowe. Jednocześnie jest ona podstawą do ewentualnych roszczeń.
Korzystanie z usług firm takich jak skup samochodów sprawnych pozwala na szybką sprzedaż pojazdu bez konieczności samodzielnego zajmowania się publikowaniem ogłoszeń czy kontaktowaniem z potencjalnymi nabywcami. Zapewnia również oszczędności czasowe i natychmiastowy dostęp do gotówki, a także możliwość pozostawienia auta w rozliczeniu przy zakupie nowego.