Jak bezpiecznie kupić używany samochód w Polsce?

Czy bezpieczny zakup używanego i wiekowego auta w naszym kraju to swoiste mission impossible? Niekoniecznie, pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku wskazówkach i poświęcimy czas na szczegółowe oględziny. W dzisiejszym artykule prezentujemy kilka cennych porad dotyczących zakupu używanego auta w Polsce. Zapraszamy do lektury!

W jaki sposób rozmawiać ze sprzedawcą?

Większość z nas korzysta z portali internetowych w których roi się od aut używanych. Nic w tym złego, choć dobrze pamiętać, iż emerytowani panowie z wiekowymi autami, które mają niskie przebiegi i były garażowane oraz na bieżąco naprawiane raczej zamieszczają ogłoszenia w lokalnych gazetach…

Załóżmy zatem, że wybraliśmy ofertę i dzwonimy w celu poszerzenia wiedzy na temat auta. Po wzajemnych uprzejmościach warto zapytać o historię pojazdu oraz numer VIN – na jego podstawie można ją sprawdzić i zweryfikować, a przynajmniej mieć na to szansę. Przed umówieniem się na oględziny należy poprosić sprzedawcę o to, by silnik był zimny – jego uruchomienie na chłodno pozwoli nam wiele się dowiedzieć o stanie silnika. Właśnie w ten sposób postępują firmy, których domeną jest skup samochodów. W jakim miejscu umówić się na spotkanie? Najlepiej w prywatnym domu sprzedawcy, bowiem będziemy mogli zweryfikować, czy nie jest to handlarz – krętacz oraz, czy auto rzeczywiście było garażowane, a za domem nie ma warsztatu mechaniczno-blacharskiego. Obowiązkowo za dnia! W promieniach słońca auto nie tylko wygląda lepiej, ale i dokładniej można je obejrzeć.

Oględziny to podstawa

Podczas oglądania auta warto zacząć od powłoki lakierowej i szczelin. Miernik lakieru będzie w tym przypadku nieoceniony o czym otwarcie mówią specjaliści funkcjonujący w branży pt. skup aut. W ten sposób dowiemy się, czy auto jest powypadkowe. Następnym etapem jest obejrzenie silnika. Jego brzmienie i równa praca także daje do myślenia. Na koniec zaglądamy do wnętrza – od razu zaznaczmy, że przebieg nie powinien mieć znaczenie, bowiem w 9/10 przypadków był on kręcony, ale sama kondycja tapicerki i obecność poduszek powietrznych w nienaruszonym stanie także może stanowić klucz do podjęcia ostatecznej decyzji. Jeśli istnieje możliwość, to podczas jazdy próbnej warto poświęcić pieniążek i udać się na techniczną stację kontroli pojazdów – byle nie taką, jak sugeruje sprzedawca. Powodzenia w zakupach!