umowa sprzedaży auta, auto do skupu procedura, umowa kupna-sprzedaży
Samochód jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej praktycznych środków transportu. Z czasem jednak możemy chcieć zmienić niewielki, miejski pojazd na rodzinne kombi czy terenowego SUV-a. Wówczas warto wiedzieć, jak powinna wyglądać umowa sprzedaży auta oraz jak przebiega procedura przekazania go do skupu. Pozwoli to uchronić się przed nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez potencjalnych nabywców oraz właścicieli niektórych komisów. Jednocześnie umożliwi również samodzielne zbycie maszyny.
Prawidłowo sporządzona umowa sprzedaży auta i niezbędne dokumenty
W internecie dostępnych jest wiele gotowych wzorów formularzy, które mogą nam pomóc w prawidłowym sporządzeniu umowy kupna-sprzedaży auta. Co powinien zawierać taki dokument?
- Datę i miejscowość zawarcia.
- Dokładne dane teleadresowe i PESEL/NIP sprzedającego oraz kupującego.
- Opis samochodu: marka, rok produkcji, numer nadwozia, silnika, rejestracyjny oraz karty pojazdu, a także jego przebieg i kolor.
- Ustaloną kwotę.
- Podpisy obu stron.
- Opcjonalnie dodatkowe uwagi.
Powinniśmy mieć ze sobą również dokument tożsamości, a także dokumentację auta wraz z książką serwisową, jeżeli takowa była prowadzona. Jeżeli pojazd ma jakiekolwiek wady wymagające naprawy – zarówno mechaniczne, jak i wizualne – należy o nich poinformować nabywcę oraz wyszczególnić to w zawieranej umowie. Unikniemy w ten sposób roszczeń z jego strony.
Umowa kupna-sprzedaży i procedura przekazania auta do skupu
Częstą praktyką jest powierzenie zbycia naszego samochodu komisowi. Oszczędzamy dzięki temu czas potrzebny na spotkania z potencjalnymi zainteresowanymi, a jednocześnie mamy możliwość pozostawienia naszego pojazdu w rozliczeniu i wybór nowego z oferty firmy. Warto pamiętać, iż w tym wypadku umowa kupna-sprzedaży wygląda nieco inaczej.
Oddając auto do skupu, procedura rozpoczyna się od zawarcia porozumienia pomiędzy nami a właścicielem komisu. Ustalamy w nim kwestię jego prowizji oraz nasze wynagrodzenie. Niezależnie od tego, jaką drogę wybierzemy, warto rzetelnie podejść do tematu podpisania umowy z nabywcą. Unikniemy, dzięki temu nieprzyjemności i dużych problemów prawnych.