Zadzwoń

Obowiązek rejestracji pojazdu w 2021 roku

Jeszcze do niedawna nowy właściciel pojazdu miał na jego rejestrację aż pół roku. Od 01 stycznia 2021 roku musisz zarejestrować auto w 30 dni. Przeczytaj, jakie konsekwencje grożą spóźnialskim i ile czasu jest na przerejestrowanie pojazdu?

W tym artykule:

Rejestracja pojazdu w ciągu 30 dni

Ile czasu na przerejestrowanie samochodu?

Jak szybko sprzedać stare auto?

Z uwagi na #koronawirus ustawodawca w 2020 roku wydłużył czas na rejestrację sprowadzonego pojazdu z trzydziestu do 180 dni. Ale z końcem roku pandemii udogodnienia te przestały obowiązywać. Teraz musisz się pospieszyć, aby nie dostać grzywny. Sprawdź, jak wysokiej?

Rejestracja pojazdu w ciągu 30 dni

Obowiązek rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni nakłada na właściciela art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym. W ramach nowelizacji dodano to niego art. 140mb, który brzmi:

Kto:

1) będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej wbrew przepisowi art. 71 ust. 7 nie rejestruje pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

2) będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisowi art. 78 pojazdu ust. 2 pkt 1 nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu – podlega karze pieniężnej

Jeszcze do niedawna z powodu pandemii można było rejestrować pojazdy w terminie aż 180 dni od momentu sprowadzenia ich z krajów UE. Teraz trzeba się spieszyć, bo znowelizowane przepisy po 1 stycznia 2021 r. na spóźnialskich nakładają karę grzywny w wysokości od 200 do nawet 1000 zł.

Ile czasu na przerejestrowanie samochodu?

Przy okazji nowelizacji obowiązku rejestracji pojazdu wielu kierowców błędnie zrozumiało, że treść art. 140 mb dotyczy także przerejestrowania auta już w Polsce zarejestrowanego. Tymczasem w drugiej części wspomnianego artykułu jest mowa o tym, że właściciel zarejestrowanego w kraju pojazdu ma 30 dni od momentu jego zbycia lub kupna jedynie na… powiadomienie o tym fakcie starosty. A powiadomienie takie nie jest równoznaczne z koniecznością rejestracji pojazdu.

Co z tego wynika? Jeśli kupisz lub sprzedasz auto na polskich tablicach rejestracyjnych, musisz zgłosić ten fakt w starostwie (można to wykonać za pomocą elektronicznego formularza i cyfrowego podpisu). Masz na to miesiąc, a po przekroczeniu tego czasu możesz zostać ukarany grzywną. I chociaż teoretycznie art. 78 Kodeksu drogowego nakłada na Ciebie obowiązek przerejestrowania pojazdu, nadal nie ma podstaw prawnych do ukarania Cię, jeśli tego nie zrobisz.

Jak szybko sprzedać stare auto?

W przypadku nabycia nowego samochodu często pojawia się również inny problem: co zrobić ze starym? Jeśli jego stan jest fatalny, zadzwoń do Auto złomu (tel. 733 044 044), który za darmo odwiezie go na szrot i wypłaci Ci gotówkę przy odbiorze. Ale jeśli Twój stary pojazd jest jeszcze na chodzie, albo w nawet całkiem dobrym stanie – lepsze pieniądze otrzymasz za niego w skupie aut. Zadzwoń pod numer Autoskup tel. 508 754 508,aby szybko wycenić stary samochód i zamówić darmową lawetę po jego odbiór.

Ile dni na rejestrację auta w 2021 r.?✅ Jakie grzywny dla spóźnialskich?✅ Kupno, sprzedaż auta na polskich tablicach – kary za nieprzerejestrowanie?✅

1 thought on “Obowiązek rejestracji pojazdu w 2021 roku”

  1. W sprawie przerejestrowania – taki obowiązek jest, ale nie obejmuje go termin i ew. kara administracyjna. To w odróżnieniu od zgłoszenia nabycia i zbycia, bo taki obowiązek swój termin już ma – jest to 30 dni od daty zakupu, a same zgłoszenie można zrobić online bez wizyty w WK. Za nie wywiązanie się z obowiązku zgłoszenia zbycia/nabycie trzeba się liczyć z możliwością kary administracyjnej w kwocie od 200 do 1000zł. Wniosek? Zgłoszenie nabycia/zbycia tak, przerejestrowanie – nie. Warto pamiętać o tym, że w takiej sytuacji potrzebny jest ciąg umów kupna/sprzedaży do osoby wpisanej w dowód rejestracyjny, bez tego mogą być problemy z ew. rejestracją pojazdu.

Dodaj komentarz

Rate this post