Obowiązki sprzedającego i sprzedawcy, czyli jak skutecznie sprzedać/kupić samochód

Sprzedając samochód firmie oferującej skup pojazdów w dobrym stanie, automatycznie otrzymujesz możliwość zyskania pieniędzy i czasu. Warto jednak wiedzieć, co takiego powinien zrobić sprzedający i kupujący auto, jakie są odpowiedzialności oraz kto powinien znać procedury w całym procesie.

Pierwszy krok, gdy sprzedajesz samochód lub gdy szukasz nowego to poszukiwania skupu samochodów w dobrym stanie. To w tego rodzaju komisach i innych firmach zajmujących się takimi transakcjami można nie tylko sprzedać, ale i kupić nowe auto. Dlatego najpierw warto zgłosić się do placówki i sprawdzić, jakie ma opinie, czym się charakteryzuje i przekonać się, czy warto byłoby skorzystać z ich oferty.

Drugi krok to transakcja. Oczywiście można to zrobić indywidualnie, sprzedać auto osobie fizycznej, jednak nie zawsze się to opłaca. Bardzo często ceny skupów są dużo bardziej korzystne. Jeśli już znajdziesz odpowiednią placówkę, następuje transakcja. W zależności od tego, po której stronie stoisz, masz takie obowiązki związane ze sprzedażą bądź kupnem samochodu. Jakie?

Pierwszy krok to Urząd Skarbowy. Udaje się do niego głównie kupujący, który jest zobowiązany zapłacić podatek od zakupu danej rzeczy ruchomej. Czasami w umowie widnieje zapis, na podstawie którego można stwierdzić, że to obie strony zobowiązują się do wspólnego opłacenia podatku od sprzedaży/kupna samochodu. Takie transakcje są częstsze w przypadku skupów aut profesjonalnych. W sprzedaży indywidualnej raczej pozostaje się przy twierdzeniu, że to kupujący powinien zadbać o podatek.

Drugi krok, który dotyczy i jednej, i drugiej strony to Wydział Komunikacji. To w nim załatwiane są stosowne papiery, między innymi dowód sprzedaży i wyrejestrowanie właścicielstwa pojazdu lub dowód kupna i zarejestrowanie auta. Dzięki temu samochód prawnie zmienia właściciela i dzięki temu również może być właściwie rejestrowany, ubezpieczany i dalej eksploatowany. Na dotarcie do Wydziału Komunikacyjnego obie strony mają do 30 dni.

Następnym elementem proceduralnym jest udanie się do zakładu ubezpieczeń. Osoba kupująca auto musi to zrobić w celu przerejestrowania właściciela pojazdu, a co za tym idzie scedowania na niego praw do ubezpieczenia. Niezależnie od tego, jak długo ono może trwać, istotą jest przede wszystkim to, kto może z niej korzystać. Wiele skupów samochodów zna przepisy i załatwia je szybko i sprawnie, ale kupując auto czy sprzedając je, nie wszyscy mają tego świadomość. Dlatego edukacja w tym względzie jest równie ważna. Na zgłoszenie zmian w ubezpieczeniu sprzedający ma 30 dni.

Zarówno kupujący, jak i sprzedający mają swoje obowiązki związane ze sprzedażą i kupnem samochodu. Nie da się ukryć, że nieznajomość przepisów może drogo kosztować. Dlatego korzystanie z profesjonalnych skupów aut jest dużo bardziej praktyczne, gdyż w takim przypadku mamy pewność, że osoba po drugiej strony nie tylko zna przepisy, ale również się do nich zastosuje.