Rejestracja samochodu osobowego w dobie koronawirusa

Globalna pandemia koronawirusa sprawiła, że rejestracja samochodu osobowego stała się problematyczna. Rozporządzenie z 19 kwietnia wprowadziło nakaz wydawania wszelkiej dokumentacji w sposób możliwie bezkontaktowy. Jak możemy zatem zarejestrować auto?

Rejestrowanie pojazdu w czasie obowiązywania obostrzeń

Wprowadzone przez rząd obostrzenia znacznie utrudniły załatwianie spraw urzędowych, a niejednokrotnie zawiesiły ich procedowanie. Warto pamiętać, iż jednocześnie przedłużono ważność dokumentów tak, by kierowcy nie utracili możliwości legalnego poruszania się.

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów od 22 kwietnia Wydziały Komunikacji wróciły do pracy, jednakże z ograniczeniem do działalności niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania Państwa i obywateli. Ponownie możemy otrzymać dowód rejestracyjny czy prawo jazdy.

Proces odbywa się w dużej mierze bez kontaktu z interesantami. Do tego celu wykorzystywane są specjalnie przygotowane skrzynki podawcze. Wprowadzono też możliwość bezpośredniego spotkania z urzędnikiem po wcześniejszym umówieniu.

Wyrejestrowanie auta, które oddajemy na skup samochodów

Mimo pewnych ograniczeń nadal można oddać swoje auto na skup samochodów. Jak wygląda przebieg jego wyrejestrowania w trakcie pandemii? Od 1 stycznia 2020 r. istnieje obowiązek złożenia wniosku o uruchomienie odpowiedniej procedury w ciągu 30 dni.

Brak rozpoczęcia procesu może skutkować karą 1000 zł. Jednakże w czasie obowiązywania ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa wszelkie grzywny z tego tytułu zostały zawieszone. Warto skontaktować się ze swoim urzędem, by uzyskać aktualne informacje.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by przewieźć pojazd na skup samochodów. Należy jednak liczyć się z utrudnionym procesem przekazania go związanym z koniecznością zachowania zasad higieny. Istotnym faktem jest też znaczny spadek cen aut w tym okresie.

Praca miejskich wydziałów komunikacji w trakcie pandemii

Pandemia wirusa COVID-19 spowodowała znaczne utrudnienia w funkcjonowaniu obywateli wielu krajów. W Polsce wprowadzono ograniczenie w działalności Wydziałów Komunikacji, jednakże od 22 kwietnia znowu wróciły do pracy, jednak z ograniczeniami. Warto zatem skontaktować się z miejscowym urzędem, by uzyskać aktualne informacji na ten temat.

Przeglądy rejestracyjne pojazdów osobowych w 2020 roku

Kierowcy pojazdów osobowych muszą systematycznie śledzić wszelkie zmiany prawne, które ich dotyczą. Brak wiedzy o aktualnym sposobie przeprowadzania okresowych badań technicznych może skutkować mandatem. Jak wyglądają przeglądy rejestracyjne w 2020?