Zadzwoń

Samochody napędzane wodorem

Auta elektryczne przestają być jedyną realną alternatywą dla konstrukcji spalinowych. Samochody napędzane wodorem pozbawione są bowiem wad “elektryków” i wydają się być przyszłością motoryzacji. Dowiedz się więcej na temat zasilania pojazdów wodorem, zanim oddasz swój stary pojazd do auto skupu

W tym artykule:

  • Jak działa auto na wodór?
  • Zalety napędzania aut wodorem
  • Przyszłość motoryzacji?

Prędzej czy później światowe złoża ropy naftowej wyczerpią się. Na dodatek silniki spalinowe, pomimo ewolucji konstrukcji, nadal emitują całkiem sporo zanieczyszczeń. Dlatego właśnie dynamicznie rozwija się rynek aut elektrycznych i hybryd. Do alternatywnych rozwiązań dołączyły niedawno samochody napędzane wodorem. Poznaj zalety tego napędu.

Jak działa auto na wodór?

Zasilanie auta wodorem obecnie jest możliwe na jeden z dwóch sposobów:

– spalanie wodoru w silniku spalinowym, 

– wykorzystanie wodoru do produkcji energii elektrycznej w specjalnych ogniwach. 

Oczywiście ta druga metoda jest zdecydowanie bardziej ekologiczna. Prąd powstaje podczas elektrochemicznej reakcji wiązania wodoru z tlenem. Następnie ten prąd służy do zasilania silników elektrycznych, które napędzają pojazd. Można zatem powiedzieć, że samochody napędzane wodorem, są “elektrykami”. Ale zamiast godzinami uzupełniać prąd w ich ogniwach, znacznie szybciej tankuje się czysty wodór.

Zalety napędzania aut wodorem

W przypadku zasilania wodorem silników spalinowych największą korzyścią pozostaje możliwość zastąpienia ropy naftowej czy benzyny. Oczywiście taki silnik musi być specjalnie zmodyfikowany do pracy na wodorze, a dużym problemem wciąż pozostaje np. przedwczesny zapłon mieszanki. Ten sposób wykorzystania wodoru w motoryzacji raczej nie przyjmie się na stałe.

Natomiast druga metoda, czyli wykorzystanie ogniw wodorowych, generujących prąd, ma znacznie więcej zalet:

– zerowa emisja spalin,

– tankowanie do pełna wodoru trwa zaledwie 3 – 4 minuty (w przeciwieństwie do “elektryków”, które potrzebują co najmniej kilkudziesięciu minut na uzupełnienie energii w akumulatorach),

– samochody napędzane wodorem posiadają realny zasięg na poziomie ok. 700 km na jednym tankowaniu,

– łatwość pozyskania wodoru: można go wytworzyć z węgla, odpadów komunalnych, a nawet z wody.

Przyszłość motoryzacji?

Wydaje się zatem, że samochody napędzane wodorem są przyszłością motoryzacji. Dlaczego więc tak mało jeździ ich na naszych drogach? Głównym powodem są oczywiście koszty produkcji wydajnych ogniw wodorowych. Ta technologia wciąż dopiero się rozwija, zatem chwilę jeszcze będziemy musieli poczekać, aż auta na wodór staną się codziennością także w Polsce.

Jeżeli rozważasz zakup pojazdu z napędem alternatywnym do spalinowego, sprawdź, czy opłaca się kupić auto elektryczne? A jeżeli wybrałeś już nowy środek lokomocji, zadzwoń do auto skupu i zgłoś odbiór starego pojazdu bezpośrednio z Twojego podjazdu. 

Rate this post