Gdy chcesz pozbyć się samochodu, możesz samemu szukać nabywcy lub oddać go do firmy, która skupuje auta. Dowiedz się, kiedy opłaca się sprzedać pojazd w skupie? Sprawdź, od czego zależy wtedy jego cena?
Z tego artykułu dowiesz się:
Skup samochodów używanych – jak działa?
Od czego zależy cena auta w skupie?
Co lepsze: komis czy skup aut?
Z odkupu warto skorzystać szczególnie wtedy, gdy zamierzasz oddać samochód na auto złom. Jeśli pojazd jeździ i przeszedł badania techniczne prawdopodobnie otrzymasz za niego więcej pieniędzy w skupie. Jeżeli natomiast musisz pozbyć się powypadkowego wraku, firma skupująca samochody zapewni we własnym zakresie transport lawetą. W przypadku złomowania na własną rękę sam będziesz musiał dostarczyć wrak do szrotu.
Skup samochodów używanych – jak działa?
Skup samochodów działa w prosty sposób: kiedy zaakceptujesz jego wycenę Twojego pojazdu, podpiszesz umowę sprzedaży auta. Nie różni się ona niczym od umowy kupna sprzedaży zawieranej np. z komisem. Na jej podstawie możesz powiadomić wydział komunikacji oraz ubezpieczyciela, dzięki czemu unikniesz konieczności opłaty składki OC.
Firma, która skupuje auta, kieruje niektóre z nich do dalszej odsprzedaży, a inne do demontażu, a w końcu kasacji pojazdów. Zarobić może zatem od razu, jeśli szybko sprzeda Twój pojazd. Jeśli to niemożliwe, autoskup sprzeda podzespoły nadające się jeszcze do eksploatacji. To właśnie odpowiedź na pytanie, dlaczego dobry skup samochodów proponuje aż tak wysokie ceny za używane auta.
Od czego zależy cena auta w skupie?
Na auto złomie cena za pojazd zależy wyłącznie od jego masy. W ogóle nie jest uwzględniany stan techniczny samochodu. Zupełnie inaczej jest w przypadku skupu pojazdów. Jej przedstawiciel każdorazowo dokonuje oględzin pojazdu bezpośrednio u klienta. Cena skupu auta zależy od:
– tego czy pojazd jeździ, czy też nie nadaje się do ruchu,
– modelu, rocznika i wyposażenia egzemplarza,
– stanu technicznego, ale też stanu blacharki oraz wnętrza auta,
– dodatkowych elementów (np. alufelgi, składany dach itp).
Można zatem powiedzieć, że skup auta najbardziej opłaca się w przypadku pojazdów, które nadają się jeszcze do dalszej eksploatacji. Ale również za uszkodzony, kilkuletni samochód otrzymasz w skupie atrakcyjną cenę. W praktyce warto też rozważyć taką opcję w przypadku wraku, który wywieść można wyłącznie lawetą, bo koszty jej wynajęcia wcale nie są małe.
Co lepsze: komis czy skup aut?
Skup samochodów jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które:
– nie mają czasu i umiejętności na szukanie nowego nabywcy aut,
– chcą szybko sfinalizować transakcję,
– cenią sobie kompleksową, fachową obsługę i minimum formalności.
Kiedy oddajesz auto do komisu, zwykle musisz poczekać na gotówkę, aż ktoś je kupi. Komis jest bowiem tylko pośrednikiem i za to pobiera swoją prowizję. Owszem, część z nich odkupuje pojazdy od ręki, ale tylko te, na których może zarobić. Tymczasem w skupie samochodów używanych otrzymasz gotówkę natychmiast i to niezależnie od stanu, w jakim jest auto, którego chcesz się pozbyć.
Sprawdź, kiedy opłaca się oddać auto do skupu? ✅ Wyjaśniamy, od czego zależy cena samochodu w skupie? ✅ Skup czy komis – co wybrać? ✅