O tym, że nasza czujność jest uśpiona podczas kupna samochodów wiemy praktycznie wszyscy. Euforia związana z możliwością nabycia nowego pojazdu oraz emocje buzujące w potencjalnym kliencie to kwestia naturalna zwłaszcza w przypadku panów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że w momencie sprzedaży własnego auta mamy do czynienia z podobnymi – choć bardziej nostalgicznymi reakcjami. Nierzadko prowadzą one do wspomnianego uśpienia czujności, co może zakończyć się porażką dla sprzedawcy. Na jakie aspekty warto zwrócić szczególną uwagę w momencie prowadzenia transakcji i jak skutecznie wybrać skup aut, aby zminimalizować ryzyko? Na te oraz wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Cwaniackie sztuczki skupujących
Wiele podejrzanych i często „chałupniczych” skupów aut działa w sposób kaskaderski, czyli bez odpowiednich regulacji prawnych. Jedną z metod na oszustwo w trakcie przeprowadzania transakcji jest płatność przelewem, który tak naprawdę nigdy do nas nie trafi. Dotyczy to przede wszystkim pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jak od kuchni wygląda ów sposób? Zapytaliśmy o to eksperta – Tomasza Kolasińskiego.
„W większości przypadków operacja przebiega dokładnie w ten sam sposób. Potencjalny przedstawiciel umawia się z klientem na oględziny i trwają negocjacje. Te kończą się zazwyczaj na kwocie ustalonej przez osobę sprzedającą i nie bez przyczyny. Wówczas osoba reprezentująca fikcyjny skup samochodów przystaje na propozycję oznajmiając, że nie ma przy sobie tak dużej gotówki. Proponuje przelew od razu wyjmując laptop. Klient skupu podaje numer konta i na własnych oczach może się przekonać o dokonaniu operacji. Wówczas podpisuje umowę i nie widzi ani wirtualnych pieniędzy, ani swego auta z przedstawicielem włącznie…”
Inną – popularną metodą jest zawarcie w umowie haczyków. Oczywiście nie chodzi o minimalną czcionkę i łaciński język, lecz o subtelną aranżację języka prawniczego, która prowadzi do przykrych dla sprzedającego konsekwencji. Metoda ta dotyczy przede wszystkim osób starszych, bądź takich, którym zależy przede wszystkim na szybkości transakcji.
Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru skupu?
Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemnych zdarzeń warto dokonać analizy skupów samochodów, które bierzemy pod uwagę decydując się na sprzedaż auta. Większość osób dokonując wyboru zagląda do Internetu. Kampanie marketingowe, które rosną w siłę z każdym rokiem skutkują ogromnym wyborem skupów aut używanych. Analizując ofertę danej marki należy skupić się przede wszystkim na ocenach i recenzjach dotychczasowych klientów oraz komentarzach. Należy uważać, bowiem ich realność może również pozostawiać wiele do życzenia. W kolejnym kroku warto sprawdzić wiarygodność firmy – dane z numerem KRS i adresem siedziby włącznie. Ważnym ogniwem jest również rozmowa telefoniczna, która może rozwiać nasze wątpliwości. Kierując się owymi kryteriami możemy mieć pewność, że transakcja będzie satysfakcjonująca podobnie jak wybór.