Zadzwoń

Ucieczka sprawcy z miejsca wypadku a odszkodowanie od UFG

UFG dla wielu osób potrafi być ostatnią deską ratunku. Bardzo często, kiedy jeździsz do pracy, na wakacje lub w jakiekolwiek inne miejsca, nie masz nawet pojęcia, jak dużo osób przejeżdża obok bez ważnej polisy ubezpieczeniowej OC. Co stanie się, kiedy dojdzie do wypadku, którego sprawcą jest taka właśnie osoba? To może być bardzo trudna sytuacja dla osoby poszkodowanej. Dodatkowo cała kwestia komplikuje się jeszcze w przypadku ucieczki sprawcy z miejsca zdarzenia. Jednak, wtedy zastosowanie ma właśnie UFG, które już do tej pory pomogło wielu osobom w podobnych sytuacjach.

Czym jest UFG?

Rozwinięcie skrótu to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który wypłaca odszkodowania poszkodowanym w wypadkach samochodowych, które zostały spowodowane przez nieubezpieczonych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Z funduszu bardzo często dochodzi także do wypłat odszkodowań poszkodowanym w sytuacji, kiedy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia i nikt nie zna jego tożsamości. Dodatkowo UFG sprawuje kontrolę nad tym, czy kierowcy mają obowiązkowe OC oraz wymierza oczywiście kary tym, którzy owej polisy nie mają.

Jakie są zadania UFG?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pracuje w obrębie kilku konkretnych zadań, które obejmują:

  • wypłacanie odszkodowań ofiarom wypadków, które spowodowane są przez nieznanych sprawców, bądź sprawców, którzy nie posiadają OC,
  • kontrolę oraz nakładanie kar za brak OC,
  • prowadzenie bazy ubezpieczeń komunikacyjnych,
  • przejmowanie wypłat odszkodowanie od firm ubezpieczeniowych, które zbankrutowały,
  • działalność jako Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Jak wysokie są kary z UFG?

Kary wymierzane z UFG z tytułu braku ubezpieczenia OC są zależne od rodzaju pojazdu oraz od liczby dni, w których samochód pozostaje bez ubezpieczenia. Dla porównania poniżej prezentowane są stawki na 2018 i 2019 rok.

Okres bez ochrony ubezpieczeniowej Rodzaj samochodu
Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe
2018 2019 2018 2019 2018 2019
Poniżej 3 dni 840 zł 900 zł 1320 zł 1350 zł 140 zł 150 zł
Od 3 do 14 dni 2100 zł 2250 zł 3300 zł 3375 zł 350 zł 375 zł
Powyżej 14 dni 4200 zł 4500 zł 6600 zł 6750 zł 700 zł 750 zł

W jaki sposób zgłosić szkodę do UFG?

Szkodę, którą spowodował nieubezpieczony, bądź niezidentyfikowany sprawca zgłasza się za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego, który oferuje ubezpieczenia OC, czyli każdego ubezpieczyciela, który jest członkiem UFG. Należy pamiętać o tym, że zakład nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia takiej szkody. Weryfikacją roszczeń oraz propozycją wysokości przysługującego odszkodowania zajmuje się likwidator zakładu ubezpieczeń, w którym zgłosiliśmy szkodę. Po przygotowaniu akt szkody przekazywany jest do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

UFG jest bardzo często jedyną deską ratunku. Dzięki temu osoby, które spotkał przykry wypadek na drodze, mogą liczyć na odszkodowanie ze strony państwa. W takiej sytuacji osoby na pewno zostałyby pozostawione same sobie. Jednak w tym przypadku państwo wychodzi z pomocą.

Dodaj komentarz

Rate this post