Zadzwoń

Auto elektryczne czy hybryda?

Elektromobilność staje się coraz bardziej popularna. Jeśli myślisz o zakupie nowego pojazdu, możesz wybierać pomiędzy samochodem elektrycznym, a hybrydą. Poznaj różnice między nimi. Odkryj powody, dla których warto oddać stary pojazd do skupu aut?

W tym artykule:

Auto elektryczne – co to jest?

Napęd hybrydowy

Jak pozbyć się starego auta?

Chociaż pierwszy elektryczny samochód powstał w 1882 roku, dopiero od niedawna możemy korzystać z zalet elektromobilności. Ta gałąź motoryzacji wciąż jeszcze ewoluuje, lecz z roku na rok aut na prąd przybywa również w Polsce. Dowiedz się więcej na temat ich budowy.

Auto elektryczne – co to jest?

Samochód elektryczny to pojazd napędzany wyłącznie silnikiem na prąd. Może to być jeden elektryczny motor, ale częściej spotykane są dwa lub nawet cztery takie silniki. Zamiast paliwa ten pojazd “zatankujesz” energią elektryczną. Wbudowane (najczęściej w podłogę) ogniwa magazynują prąd, który zużywany jest w trakcie jazdy.

Auta elektryczne wciąż mają ograniczony zasięg. Najpopularniejsze modele na jednym “tankowaniu” potrafią pokonać niespełna 400 km. Wydajność ogniw spada zimą i to nawet o kilkanaście procent. To wady elektrowozów. Do ich zalet z pewnością można zaliczyć autentycznie zerową emisję spalin (przy założeniu, że prąd czerpiemy z odnawialnych źródeł energii) oraz wysoki moment obrotowy dostępny już od najniższych obrotów silnika.

Napęd hybrydowy

Hybrydy są tak naprawdę kompromisem pomiędzy autami w pełni elektrycznymi, a konstrukcjami z silnikami spalinowymi. Na pokładzie samochodu hybrydowego znajdziesz bowiem… oba te rozwiązania. W zależności od konfiguracji wyróżniamy:

  • szeregowy napęd hybrydowy, w którym silnik spalinowy napędza generator prądu, czyli źródło zasilania dla motorów elektrycznych,
  • napęd hybrydowy równoległy, w którym silniki spalinowy oraz elektryczny mogą wspólnie napędzać koła pojazdu, kiedy potrzebna jest większa moc,
  • szeregowo-równoległy, który łączy cechy obu powyższych rozwiązań.

W praktyce hybrydy są rozwiązaniem największego póki co problemu “elektryków”, czyli zasięgu ograniczonego pojemnością akumulatorów. Podobnie, jak auta z napędem elektrycznym, niektóre hybrydy (typu plug-in) także mogą być doładowywane z zewnętrznych źródeł energii. Pojemność ich ogniw jest jednak znacznie mniejsza, a zasięg w trybie wyłącznie prądowym wynosi w najlepszym wypadku tylko kilkadziesiąt kilometrów.

Jak pozbyć się starego auta?

Czy warto inwestować w elektromobilność? Uważamy że tak, ponieważ z pewnością jest ona przyszłością motoryzacji. Dostępne w sprzedaży profesjonalne, domowe ładowarki samochodów elektryczny i hybryd plug-in (tzw. Wallboxy), umożliwiają uzupełnienie energii w akumulatorach podczas nocnego postoju w przydomowym garażu.

A kiedy już wybierzesz swój nowy elektryczny samochód, stary pojazd najkorzystniej sprzedać w dobrym auto skupie. Otrzymasz znacznie lepszą cenę, niż na złomie. Dodatkowo nie będziesz musiał zajmować się wyrejestrowaniem pojazdu i rozwiązaniem umowy z ubezpieczycielem.

Wyjaśniamy, czym różni się hybryda od “elektryka”? ✅ Jakie zalety ma każde z tych rozwiązań? ✅ Co zrobić ze starym autem po zakupie nowego? ✅

Dodaj komentarz

Rate this post