Kupię samochód w dobrym stanie! Czyli słów kilka o skupie aut używanych

Większość osób zainteresowanych zakupem używanego auta omija komisy szerokim łukiem, a to z racji nierzadko wysokiej prowizji, która wpada do portfeli pośredników. Bezpośredni kontakt na linii – sprzedawca – klient niesie ze sobą nie tylko większą sumę transakcji, ale także pewność, że nie wydarzyło się nic o czym moglibyśmy nie wiedzieć. Z drugiej strony wspomniana forma pośrednictwa niesie ze sobą komfort – oddajemy kluczyki w ręce pośrednika i od ręki otrzymujemy oczekiwaną kwotę. Zalet i wad jest wiele, a dylemat pozostaje niezmienny.

Przebieg transakcji i kluczowa rola wyceny

Skup samochodów za gotówkę to coraz popularniejsza forma transakcji. Jej niewątpliwym walorem jest fakt, iż po wycenie oraz podpisaniu umowy najczęściej dostajemy pieniądze do ręki. Co ciekawe najbardziej popularne i nowoczesne skupy potrzebują do realizacji tego rodzaju operacji zaledwie kilku godzin. Choć owa – błyskawiczna operacja niesie ze sobą wiele plusów, to jej szybkość oraz sprawność zależy od kilku ważnych czynników. Podstawowym jest oczywiście wycena.

Kontaktując się ze skupem aut używanych należy telefonicznie – bądź drogą mailową podać podstawowe parametry pojazdu z uwzględnieniem ewentualnych wad. Istotne kwestie dotyczą przede wszystkim historii samochodu oraz potencjalnych mankamentów. Na tej podstawie pośrednik dokonuje wyceny wstępnej, której zakres może być nader szeroki. W kolejnym etapie pośrednik spotyka się z klientem i fizycznie ogląda pojazd bardzo często decydując się na jazdę próbną. Po oględzinach następuje proces wyceny właściwej podczas której negocjacje są bardzo wskazane. Mimo to warto mieć na uwadze, iż przedstawiciele skupów aut używanych nie rozpieszczają swych ewentualnych klientów kwotami, dlatego nie ma co liczyć na sumy takie jakie uzyskalibyśmy od prywatnych nabywców. Po dokonaniu wyceny następuje ostatni etap transakcji, czyli podpisanie umowy.

Wady i zalety tytułowej formy transakcji

Zgodnie z badaniami statystycznymi osoby, które decydują się na transakcję ze skupem aut używanych kierują się przede wszystkim pilną potrzebą finansową. Oczywiście można zaryzykować i spróbować sprzedać pojazd prywatnie – bezpośrednio, co bardzo często trwa kilka dni natomiast są przypadki w których może trwać to wiele miesięcy. Skup aut zatem niesie ze sobą podstawowy walor – szybkość transakcji i jej jasno określone warunki.

Coś, co dla wielu jest atutem – dla innych może być wadą. I właśnie tak jest w tym przypadku, bowiem korzystając z oferty skupu możemy liczyć na kwotę, która nie jest adekwatna względem aktualnego stanu pojazdu. Sumy te są zaniżone w związku z czym wielu sprzedawców staje przed dylematem – cierpliwość i większy zarobek, czy szybkie i nieco mniejsze pieniądze w kilka godzin. Rosnąca popularność owej formy sprzedaży świadczy o tym, że zainteresowanych druga opcją jest znacznie więcej.