Coraz większa liczba osób w naszym kraju decyduje się na sprowadzenie auta zza granicy. Trudno się temu dziwić, bowiem takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści. Jakie to korzyści? Jak od kulis wygląda sprowadzanie auta zza granicy i wreszcie na co należy zwrócić szczególną uwagę dokonując zakupu pojazdu. Na te i wiele innych pytań odpowiedź znajduje się w poniższym tekście.
Statystyki nie kłamią.
Aby odpowiedzieć na powyższe pytania warto na początku zdefiniować cały problem na podstawie badań statystycznych. Jak się okazuje tendencja ilości sprowadzanych aut z każdym rokiem wzrasta. W minionym roku Polacy sprowadzili zza granicy blisko 450tys samochodów z czego 98% stanowiły kraje UE. Jest to liczba większa o 8% w stosunku do roku 2015 przy czym należy podkreślić, iż statystyki dotyczą wyłącznie pojazdów używanych. Z jakich krajów najczęściej sprowadzamy samochody? Oto kolejne statystyki :
Niemcy – 37%
Wyspy Brytyjskie – 18%
Francja – 15%
Włochy – 7%
Holandia oraz Belgia – 5%
Skoro wiemy już jaka ilość samochodów została sprowadzona do Polski i z jakich krajów one pochodzą warto dowiedzieć się jakie marki trafiają w gusta rodaków. Koronna trójka to oczywiście marki niemieckie – Audi, VW oraz BMW. Jeśli chodzi o auta francuskie to prym w tej kwestii wiedzie Renault, zaś we włoskich – Fiat. Na nieco dalszych pozycjach plasują się pojazdy takie jak Ford, Opel i o dziwo Mercedes. Skąd zdziwienie? Dlatego, że popularny Merc latami przewodził tej stawce – jak widać na tegorocznym przykładzie gusta pokoleń milenijnych stoją w sporej opozycji do upodobań ich rodziców. Na zakończenie warto wskazać województwa w Polsce, które najchętniej chwytają się zagranicznych okazji. Najwięcej aut zza granicy przybyło do województwa małopolskiego. Drugie miejsce dzierży województwo mazowieckie, zaś najniższy stopień podium należy do województwa śląskiego. Nie sposób nie domyślić się, iż głównymi ogniskami tych województw są ich stolice i większe miasta do których trafia najwięcej pojazdów zza miedzy.
Papierologia i formalności wszelakie.
Na osobę kupującą auto za granicą czeka stos formalności i opłat, które paradoksalnie należy załatwić w naszym kraju tuż po nabyciu samochodu. Wspomniane formalności tak naprawdę zaczynają się już za granicą – wówczas, gdy chcemy przyjechać do kraju na kołach. Wiąże się to z wypełnieniem odpowiednich dokumentów oraz wykupem tablic wywozowych. Warto w tym miejscu zanotować dokładną datę przekroczenia granicy naszego kraju, ponieważ będzie ona niezbędna do obliczania stawki akcyzy – ponadto dokładnie od tej daty zostaje 14 dni na złożenie deklaracji AKC-U w Urzędzie Celnym. Po uporaniu się z wymienionymi formalnościami możemy rozpocząć procesy formalne w Polsce. Wydział Komunikacji wymaga dokumentów w języku polskim, zatem pierwszym krokiem powinna być wizyta u tłumacza przysięgłego. Konkretnie chodzi o przełożenie dwóch dokumentów – dowodu rejestracyjnego wespół z kartą pojazdu oraz umowy zakupu. W celu zaoszczędzenia czasu i kosztów warto od razu przygotować umowę w wersji dwujęzycznej. Kolejny aspekt formalny dotyczy badań technicznych pojazdu. Wiele osób pyta, czy zagraniczne badania zachowują swą ważność – teoretycznie tak, jednak w praktyce jest zgoła odmiennie. Wynika to z braku precyzyjnych przepisów – wystarczy, że dane dotyczące nacisku na oś będą mieć inną jednostkę (a tak bywa w większości przypadków) – wówczas WK ma prawo nie zaakceptować badań technicznych. W takim przypadku należy zrobić badanie w kraju i tu mamy do wyboru dwie opcje – pierwsza z nich dotyczy badania uzupełniającego w cenie 60zł, druga zaś badania pełnego, które kosztuje 98zł. Następnym krokiem są opłaty i formalności związane z akcyzą i potwierdzeniem. Podstawa opodatkowania dla aut o pojemności silnika mniejszej niż 2000cm sześciennych wynosi 3.1%, zaś dla większych jednostek – 18.6%. Kwota obliczana jest na podstawie umowy lub ewentualnej faktury. Jeśli płaciliśmy w walucie obcej sumę należy przeliczyć na PLN na podstawie kursu NBP z dnia w którym pojazd przekroczył granicę. Wiele kontrowersji wzbudza wizyta we wspomnianym Wydziale Komunikacji dlatego na koniec warto uporządkować wszelkie niezbędne podczas wizyty dokumenty :
– dowód osobisty
– karta pojazdu
-umowa kupna
– ważne badanie techniczne
-wniosek o rejestrację
– dowód opłacenia akcyzy
Średnie koszta związane ze sprowadzeniem auta wynoszą około 1250zł. W ramach alternatywy można skorzystać z firm pośredniczących sprzedaż wespół ze sprowadzeniem, jednak warto mieć świadomość, iż koszta te będą znacznie wyższe.