Skup aut używanych – mechanizm działania oraz ewentualne korzyści

W dobie współczesnej technologii, która zaskakuje nas każdego dnia sprzedaż niechcianego auta używanego nie stanowi problemu. Pojazdu możemy pozbyć się na wiele sposobów, jednak jak się okazuje – nie wszystkie są skuteczne. O udanej transakcji świadczą dwa podstawowe aspekty – szybkość jej realizacji oraz zysk. W dużej mierze jest to wypadkowa formy sprzedaży auta, dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednej z najpopularniejszych dziś form, czyli sprzedaży pojazdu skupowi aut używanych.

Jakimi metodami sprzedajemy używane auta?

Jak wspominaliśmy na wstępie metod sprzedaży jest wiele i co rusz pojawiają się nowe. Głównym sprawcą zamieszania jest oczywiście internet, który pomimo ogromnej popularności nie cieszy się szczególnym zaufaniem pośród ewentualnych nabywców. W ciekawy sposób mówi o tym dziennikarz motoryzacyjny – Waldemar Jałowiecki :

Gdzie szukać używanych aut w dobrym stanie? Z pewnością nie w sieci. Mnożące się portale z ogłoszeniami motoryzacyjnymi to doskonały instrument dla podejrzanych handlarzy, którzy potrafią robić fenomenalne zdjęcia i intrygujące opisy, a przed oględzinami dolewają miodu wielokwiatowego do silników. Media społecznościowe to także obszar w którym doskonale odnajdują się osoby zajmujące się sprowadzaniem powypadkowych aut zakupionych na tureckich bazarach pod Berlinem. Jeśli chcemy nabyć rzetelne auto używane, bądź je sprzedać z adekwatnym do stanu pojazdu zyskiem należy skorzystać z metod tradycyjnych – ogłoszenie w lokalnej prasie, bądź znana od dziesiątek lat poczta pantoflowa. Korzystając z tych konwencjonalnych instrumentów mamy pewność, że ryzyko wejścia na minę jest znacznie niższe…”

Trudno nie zgodzić się z Waldemarem Jałowieckim zwłaszcza, że jedna z alternatyw o której nie wspominał, czyli komisy z wolna odchodzą do przysłowiowego lamusa. Aktualnie najbardziej popularną formą sprzedaży stanowią skupy aut używanych. W jaki sposób funkcjonuje skup samochodów za gotówkę?

Mechanizm funkcjonowania skupów aut używanych

Skup aut używanych działa na jasnych zasadach, które dla wielu są dość kontrowersyjne. Przebieg transakcji jest nader prosty – najpierw znajdujemy skup, następnie kontaktujemy się z pośrednikiem drogą mailową, bądź telefoniczną w celu określenia podstawowych parametrów pojazdu oraz jego ewentualnych mankamentów, a na koniec pośrednik dokonuje oględzin przedstawiając propozycję ceny. To moment w którym negocjacje są wskazane, zwłaszcza, że w przypadku tego typu rozwiązań nie mamy co liczyć na satysfakcjonujące kwoty.

O ile sumy nie przyprawiają o pozytywny zawrót głowy o tyle fakt, że są wypłacane od ręki może mieć kluczowe znaczenie dla tytułowej formy transakcji. Potwierdza to ekspert – Waldemar Jałowiecki :

Jednym z głównych walorów sprzedaży auta używanego skupowi jest fakt, iż cała transakcja może zająć maksymalnie kilka godzin, a gotówka wypłacana jest od ręki. Badania statystyczne dotyczące rosnącej popularności funkcjonowania skupów mówią nam jasno, iż na tego rodzaju transakcje decydują się osoby, które mają pilną potrzebę finansową. Tuż za nimi znajduje się grupa osób która po prostu komfortowo i szybko chce się pozbyć auta. Ważnym atutem funkcjonowania tego typu skupów jest także fakt, iż możemy sprzedać każdy samochód- może to być powypadkowy Mercedes z roku 1994, ale może być to także kilkuletnie Audi w fantastycznym stanie. Pośrednicy nie są wybredni…”

Zakończeniem transakcji jest oczywiście podpisanie umowy. Rosnąca popularność owej formy sprawia, że konwencjonalne metody sprzedaży są coraz rzadziej stosowane. Czy jest to korzyść dla potencjalnych sprzedawców? Wszystko zależy od oczekiwań.