Zadzwoń

Zmodernizowany system informatyczny, który ułatwia życie kierowcom – oto CEPiK 2.0

Zmodernizowany system informatyczny, który ułatwia życie kierowcom – oto CEPiK 2.0
Zakup pojazdu to niezwykle ważny moment, który zazwyczaj wiąże się z przyjemnością.
Jednak tak naprawdę jest to trudna operacja, która wymaga sporej wiedzy.
Dzięki nowym rozwiązaniom technologicznym otrzymujemy wsparcie, które pozwala nam na zdobycie szerokiej wiedzy o samochodzie, zanim zapadnie ostateczna decyzja.
Warto zapoznać się z systemem CEPiK i korzystać z możliwości, które udostępnia.
Czym jest CEPiK?
CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców jest państwowym systemem kontroli zmotoryzowanych obywateli.
Powstał z połączenia Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) oraz Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK), dzięki czemu może działać zdecydowanie skuteczniej.
W zamyśle ma on ułatwiać życie każdemu, kto zamierza kupić samochód, ale także tym którzy chcą monitorować swoją historię lub historię samochodów udostępnionych do masowych przewozów osób (np. autobus szkolny, autokar wycieczkowy, autobus miejski). System jest też potrzebny do rejestracji zmiany właściciela samochodu, rejestracji samego auta lub przy nowym systemie kontroli pojazdów. Wraz z 13 listopada weszły w życie nowe przepisy regulujące na nowo działalność Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów. Jest to związane z nowoczesnym systemem informatycznym, który w pełni ma pracować od 4 czerwca 2018 roku – z systemem CEPiK 2.0.
Nowe przepisy i CEPiK 2.0
Nowelizacja przepisów, która niedawno weszła w życie, sprowadza się do nowego systemu informatycznego (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców 2.0), który zapisuje całą historię każdego auta.
Nowa ustawa zmienia także działanie Stacji Kontroli Pojazdów.
Od teraz każda stacja będzie zgłaszała przegląd każdego auta. Dzięki temu w systemie pojawi się adnotacja o „oblaniu” przeglądu. Ma to przeciwdziałać tzw. turystyce przeglądowej.
Polegała ona na tym, że kierowca, którego samochód nie uzyskał ważnego przeglądu w jednej stacji mógł szukać szczęścia gdzie indziej, w nadziei, że spojrzą na niego bardziej łaskawym okiem. Teraz każdy diagnosta będzie miał wgląd w system i od razu wyłapie, że ten konkretny samochód nie otrzymał przeglądu w konkretnej Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów.
Wszystko to ma się przyczynić do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Jednak nie jest to jedyny korzystny wymiar wprowadzenia nowego systemu w Polsce.

W czym szaremu kierowcy pomoże CEPiK 2.0?
Korzyści wypływających z korzystania z programu Centralnej Ewidencji Pojazdów
i Kierowców jest wiele, przede wszystkim podczas zakupu samochodu używanego.
Dzięki programowi CEPiK 2.0 będziemy w stanie sprawdzić dokładną historię interesującego nas pojazdu.
W efekcie sprawdzimy przebieg samochodu, jego sytuację prawną (w tym zastaw komorniczy), skontrolujemy właściciela pojazdu oraz to, czy samochód miał zatrzymywany dowód rejestracyjny.
Jednocześnie zyskamy dostęp do informacji odnośnie szkody, jaka była zgłaszana w zakładzie ubezpieczeniowym.
Słowem, każdy kierowca otrzymuje niezwykle przydatne narzędzie, dzięki któremu wyłapie wszelkie nieścisłości i kłamstwa sprzedającego.

Jednak CEPiK 2.0 pomoże także w sprawdzeniu naszej własnej historii punktów karnych
i wykroczeń oraz umożliwi skontrolowanie autokaru wycieczkowego, którym poruszać się mają nasze dzieci. Tyczy się to wszelkich pojazdów, a więc także autobusów miejskich czy szkolnych.
Jest więc niezwykle przydatny w codziennych sytuacjach, gdy chcemy zadbać o siebie i naszych najbliższych.
Wprowadzone nowelizacje ustaw odnoszące się do Centralnej Ewidencji Pojazdów
i Kierowców mają w zamyśle pomóc kierowcom i sprawić, że po drogach w Polsce będzie podróżowało się bezpieczniej.
Z pewnością ograniczają możliwości oszustwa przy sprzedaży auta i pozwalają każdemu na dokładniejsze przyjrzenie się jego historii. Ważną rzeczą jest jednak jakość działania nowego systemu, bo tylko w pełni sprawny będzie mógł służyć tak, jak przewidziano to w ustawie.

Dodaj komentarz

Rate this post